Please enable JS

NOVINKY

RECENZE: SPORTEN EXPLORER SKIN – BACK COUNTRY BĚŽKY


15. březen 2021 / Ski/Outdoor

Zaujalo mě

  • Velmi dobře zvolené parametry spolehlivé turistické lyže
  • Moderní design, vhodný pro muže i ženy
  • Vhodná lyže pro rozmezí vah lyžařů od 45 do 105 kg

Shrnutí recenze

Jedná se o běžky klasické konstrukce s jádrem z odlehčených dřevěných lamel krytých laminátovými pásky a se skluznicí z extrudovaného polyetylenu, opatřenou ocelovými hranami. Ve stoupací, odrazové části je vlepen výměnný proužek stoupacího pásu. Skluznice je kvůli dobré ovladatelnosti telemarkově krojena v rozměru 64–52–60 mm, což je osvědčený poměr, jehož výhodou je, že se běžky vejdou i do umělých stop. Jaké jsou v terénu a jak byly testovány?

PODROBNÝ POPIS

Ani takto opuštěné, ale správně ošetřené, lyže nenamrzají
Ani takto opuštěné, ale správně ošetřené, lyže nenamrzají

 

Letošní zima bude asi i nadále přát širším turistickým běžkám, známým jako backcountry (BC) zvlášť udrží-li se různá vládní opatření a proto i málo upravovaných stop. Protože na BC běžkách dlouhodobě jezdím, chci vám představit své nové Explorery Skin a napsat zkušenosti s nimi, protože stoupací pásy (skin) zatím znám jen ze skialpů, kde jsem je úspěšně používal. Na běžkách znám jen protismyk, různého provedení podle výrobce a samozřejmě voskování, takže jsem byl zvědav, jak se skin, po staru tulení pás, osvědčí v různorodém terénu našich hor a vysočin. Díky chalupě na horách k tomu budu mít i letos snad dost příležitostí.

Toulky zasněženou krajinou bez stop jsou jako stvořené pro BC běžky
Toulky zasněženou krajinou bez stop jsou jako stvořené pro BC běžky

Co tedy Sporten Explorer Skin vlastně jsou?

Jsou to širší běžky klasické konstrukce se spolehlivým jádrem z odlehčených dřevěných lamel, krytých laminátovými pásky a se skluznicí z extrudovaného polyetylenu, opatřenou dlouhými ocelovými hranami. Běžky mají mírně zvednutou patku a nízkou kulatou špičku. Ve stoupací, odrazové části je vlepen výměnný proužek stoupacího pásu (skin), podobný skialpovému. Lyže je telemarkově krojená, kvůli dobré ovladatelnosti v rozměru 64-52-60 mm, což je osvědčený poměr. Lyže je tak užší pod vázáním, co usnadňuje její lepší točivost a ovládání při sjezdu. Výhodou je, že se svojí šířkou se lyže vejdou i do umělých stop a nepoškodí je, jako jiná širší provedení BC běžek. Zkušenost byla vždy velmi dobrá, mohu je doporučit a jezdím na nich rád!

Půlkulaté špičky lyží dobře proráží sníh i krustu
Půlkulaté špičky lyží dobře proráží sníh i krustu

Moje volba

Délku běžek jsem díky svým 100 kg a výšce 194 cm zvolil 205 cm, ale vyrábí se už od 165 cm, pro malé a lehké lyžaře. Konstrukce těchto lyží je velmi odolná, dobře odolává jak mokrému sněhu, tak i různému přemrzlému sněhu i ledu, při běžném užívání se je nepodaří vážně poškodit! Ani při převážení na autě ve slané mlze našich silnic jsem poškození nezaznamenal.

Neporušený skin a BC vázání Rottefella
Neporušený skin a BC vázání Rottefella

Doporučené vázání a hůlky

Vázání používám na BC běžky už léty osvědčené manuální NNN BC a tomu odpovídající turistické BC boty. Hůlky mám také robustní Sporten BC provedení, 160 cm dlouhé, oblečení pak vhodné na zimní turistiku… Pro lehčí lyžaře lze také samozřejmě použít i běžné NNN nebo SNS vázání, které ale samozřejmě nevydrží to, co BC provedení! Manželka a mé děti to tak na BC lyžích zatím bez problému používají! BC běžky ale nejsou také jejich jediné.
Hůlky jsem si vybral dostatečně robustní, také se značkou Sporten! Vzhledem k mé výšce a váze jsem si myslím vybral dobře. Délku jsem zvolit 160 cm, madlo je s korkové směsi a hůlky lze uchopit i níže za měkké prodloužení. Poutko je dostatečně dlouhé a široké 42 mm dostatečné na holou ruku tak i navlečenou v silnější rukavici.
Dodávají se v délkách od 150 do 170 cm. Materiál je slitina hliníku 7075, průměr hůlky je nahoře 18 a dole 12 mm a jsou převážně bílé. Talířek má průměr 12 cm a je klasického provedení, jeho plocha je tedy přibližně 113 cm2, což je velmi vhodné do hlubšího sněhu neupravených zimních cest. Hůlka 160 cm dlouhá, váží 340 g a její hrot je tvrzený a rovný. Hole ale lze použít jakékoliv pevné s větším talířkem, které nám vyhovují.

Manuální BC vázání Rottefella
Manuální BC vázání Rottefella

Ošetřování skinu u běžek

Samostatnou kapitolou tedy je starost o skin, či tulení pás (sealskin), postaru. Je vyráběn podle výrobce z mohéru, nebo nejčastěji, jako zde, z mixu nylonu a mohéru. Na jednostranně položená vlákna skinu působí při jízdě celá řada nepříznivých vlivů od nečistot, prachu, zbytků vosků od jiných lyžařů až po namrzání vody při proměnlivých sněhových podmínkách kolem nuly. S toho plyne, že i o skin se musíme také dobře starat, čistit ho a hlavně často impregnovat proti vlhkosti a námraze. Na trhu jsou různé přípravky jak na očištění, které nenaruší lepidlo skinu, tak pak na impregnaci, která u nového skinu sice je, ale je nutné ji časem doplnit. Lze částečně využít zkušeností a znalostí skialpinistů, kteří používají skin po celé délce lyže při stoupání. Nelze použít žádný běžný smývač vosků, protože alifatické a aromatické uhlovodíky se kterých se skládá, by poškodily i lepidlo pásu na skluznici a odlepil by se! Čistič skinů bývá označen jak Skin Cleaner nejčastěji. Přípravek Skin Care má pak za účel zajistit vodoodpudivost povrchu chloupků skinu proti vlhnutí, námraze a i proti nečistotám. Tato impregnace je velmi důležitá, protože za určitých podmínek může i skin namrzat a to pak výhody skluzu ztrácí. Toto ošetřování skinu na běžkách je velmi snadné, rychlé a považuji je za nutné! Jinak se můžete dočkat namrzání a horšího odrazu i skluzu.

O kvalitu pásu, skinu, je nutné se dobře starat, a protože určitě nevydrží tak dlouho jako běžky bez něj, ale je možné ho potom doma celkem snadno vyměnit za nový. Kolik vydrží, jsem také zvědav, píše se kolem 800 – 1000 km, když určitě záleží hlavně na druhu sněhu a kvalitě stopy. Tak snad to letos najedu, zatím nevím! Pozor je třeba dát hlavně na kamení a štěrk na cestě, to poničí rychle každé lyže a skin to může potrhat. Slabší větvičky, jehličí ani tráva se zdá žádnou škodu neudělají, na kameny a zmrzlé tvrdé krtčiny je nutné dávat pozor.

Čistič pásů a impregnace ve spreji a skluzový vosk v aplikátoru spolu s
Čistič pásů, impregnace ve spreji a skluzový vosk

Jak ošetřit zbytek skluznice

V popisech extrudované skluznice, zde použité, se někdy píše, že se u ní pořádný skluz neočekává, ale jak ho zlepšit se už většinou nepíše. Podobný problém jsem pozoroval a řešil už i u svých starších běžek s protismykem i bez, přičemž každému lyžaři by mělo být jasné, že na suché neošetřované skluznici se opravdu nikdo dobře nesveze! Na těchto běžkách Explorer proužek skinu zaujímá jen 42 cm délky při šířce 3,8 cm, což je zhruba 20 % plochy, navíc v odrazové části, po které se neklouže. Při jeho opotřebení, poškození jej lze samozřejmě vyměnit, prodává se náhradní. Zbylou část skluznice rozhodně nějakým skluzným voskem ošetřit musíme, buď poctivě zažehlením nějakého, třeba univerzálního parafínu, nebo alespoň častým přetřením nějakou skluznou pastou, nejlépe s aplikátorem, houbičkou před každou cestou. Tohle pravidelně dělám a všechny běžky mi pak vždy kloužou, jak mají! Jednou v nouzi jsem na suchou skluznici použil i parafín z malé svíčky, tak jak se radilo lyžařům kdysi a velmi mi to pomohlo!

Do hlubšího sněhu se větší talířky neboří
Do hlubšího sněhu se větší talířky neboří

Závěr

Pro kohokoliv, kdo nemá sportovní a běžecké ambice, ale rád putuje, se toulá zasněženou krajinou, jsou BC běžky (Back to the Country) podle mého, tou nejlepší možností jaksi si to užít. Ocelové hrany pak umožní i dobrou kontrolu lyží na tvrdém nebo zledovatělém povrchu. Použití skinu odstraňuje většinu problémů se stoupáním na téměř jakémkoliv sněhu, ale hlavně jedou, kloužou mnohem lépe, což mám teď vyzkoušeno a potvrzeno prakticky, v porovnání s lisovaným protismykem! Stoupavost podle druhu sněhu odpovídá správně namazaným hladkým běžkám s tím, že promazat se skinem se nedá! Nejedná se samozřejmě o stoupavost skialp lyží s pásem po celé délce lyže, jsou to stále jen běžky, byť robustní!
Na BC lyžích se nepředpokládá běh, ale spíš velká spolehlivost i v neupraveném sněhu mimo stopy. S těmito BC běžkami a BC hůlkami se lze pustit i do dost náročných terénů, kde běžné běžky už nevyhovují ani šířkou a tvarem, ani skluznicí bez hran. Spojením s BC botami, což jsou vlastně lehčí pohorky uzpůsobené pro BC vázání a robustnějším vázáním se jedná o spolehlivé spojení s BC běžkami, kdy běžné vázání nemusí v náročném terénu už dostačovat.
Jedna robustní BC hůlka nás pak také musí udržet, i když ve strmé stráni se někdy smeknou obě lyže najednou. Udrží celou mou váhu, to mám se Sporteny už vyzkoušeno!

Spolehlivé BC vázání Rottefella

 

PARAMETRY

Celé jméno recenzovaného výrobku:SPORTEN EXPLORER SKIN
Materiál 1:laminát
Materiál 2:dřevo
Materiál 3:polyetylen
Materiál 4:ocel
Hmotnost: 815 g
Dostupná délka lyží: 165 cm / 175 cm / 185 cm / 195 cm / 205 cm
Údaje výrobce 1Technologie: sendvičové dřevěné lamelové jádro, sklolaminát, ocelové hrany, vlepený stoupací pás
Údaje výrobce 2Krojení: 64–52–60 mm
Údaje výrobce 3Hmotnost: 1 633 g / 1 767 g / 1 900 g / 2 033 g / 2 167 g
Infocena: 4390 Kč
 

B2B LEVELSPORTKONCEPT
VSTUP PRO OBCHODNÍ PARTNERY