LEVELSPORTKONCEPT – vše pro sport

Vypnout pozadí

Exkluzivní oblečení na svahy, do hor i do města

Nabízené značky

Schöffel - technické info

KE STAŽENÍ


KRÁTKÝ TECHNICKÝ SLOVNÍČEK

PRODYŠNOST

(přesněji „prostupnost par")

V závislosti na systému oblečení a na prostředí naše tělo produkuje 0,16 litrů vlhkosti za hodinu, když jsme v klidu. Při lehkém pohybu (procházce) se toto zvýší na cca. 0,5 litrů za hodinu a při náročnějším pohybu na 1 litr či více. Aby bylo tělo chráněno před chladem nebo přehřátím, je nesmírně důležitá prodyšnost materiálu a rychlý odvod vlhkosti pryč od pokožky (viz test RET, test MVTR).

 

LEPENÍ

Slepení dvou nebo více povrchů látky bez tkaní či pletení. Tento postup se používá například u produktů Soft Shell

 

PRINCIP VRSTVENÍ

Komfortní vrstva obepíná tělo, je v přímém kontaktu s kůží a rychle odvádí pot od těla, čímž udržuje tělo suché. Izolační vrstva zadržuje tělesné teplo a zároveň odvádí pot od těla. Jedná se o látky s technickými vlákny, příjemným provedením a objemnými materiály schopnými uchovat velký objem vzduchu. Vnější vrstva je vrstva ochranná, která podporuje odvod potu ze dvou vnitřních vrstev a zabraňuje vniknutí vody a větru dovnitř. Membrány, lamináty a mikroporézní úprava jsou u této vnější vrstvy nezbytné.

1. Komfortní vrstva  2. Izolační vrstva  3. Ochranná vrstva

O oblečení je nutné pečovat! Člověk se může zpotit i v prodyšném oblečení. Když je produkováno velké množství vlhkosti (při náročných fyzických aktivitách, vysoké vlhkosti atd.), už není možné ji tak rychle odvádět, zkondenzuje na vnitřní straně bundy a je zachycena vrstvami pod tím. Odtud se po nějaké době vypaří a pronikne přes membránu ven.

 

LAMINÁTY

V případě laminátů je nosný materiál (tkaná nebo pletená látka) slepený s membránou (viz membrána). Na vnitřní straně oblečení je exponovaná membrána chráněna volnou podšívkou. V tomto případě mluvíme o dvouvrstvém laminátu (vnější materiál plus membrána). Zde je výhodou všestrannost a měkký, příjemný materiál. V případě třívrstvého laminátu je membrána umístěna mezi vnějším materiálem a podšívkou. Jelikož jsou všechny tři vrstvy slepeny dohromady, je membrána chráněna před abrazí. Třívrstvá membrána je velmi odolná a stabilní.

 

MEMBRÁNA

V podstatě existují dva různé typy membrán, mikroporézní (např. GORE-TEX®) a porézní membrány (např. Venturi®), jejichž úkolem je odpuzovat vodu zvenku a umožnit proniknutí tělesné vlhkosti směrem ven (viz prodyšnost). Pot v podobě molekul vodních par může proniknut ven pouze tehdy, pokud je teplota těla rozdílná od vnější teploty, tj. teplota uvnitř oblečení musí být vyšší než vnější teplota.

TEST MVTR

Dalším důležitým údajem je hodnota MVTR (moisture-vapour-transmission-rate = rychlost přenosu vodních par). Při stanovení této hodnoty se zaměřujeme na skutečný přenos vodních par v průběhu 24 hodin. Množství vody, které se vypaří přes metr čtvereční látky za 24 hodin, se sbírá a je stanovena jeho hmotnost v gramech. Čím vyšší je hmotnost, tím prodyšnější je látka.

 

velmi dobré:                        hodnota MVTR > 10,000 g

 

ŽMOLKOVATĚNÍ

Tvorba malých žmolků z vláken na povrchu materiálu v důsledku poškození jednotlivých kapilár u tkaných či pletených materiálů z důvodu abraze.

 

TEST RET

Test RET (resistance-evaporation-transmission = odolnost vůči evaporaci) stanoví odolnost materiálu vůči vodní páře. Čím nižší je tato odolnost, tím prodyšnější je materiál (v souladu s „Hautmodell" ISO 11092).

 

Hodnota RET v Pa x m2/W

velmi dobrá:                        0-6

dobrá:                                     6-13

uspokojivá:                           13-20

neuspokojivá:                     >20

VODNÍ SLOUPEC

Takzvaný vodní sloupec měří úroveň nepromokavosti. Stanoví tlak měřený v milimetrech, při kterém začne voda do materiálu pronikat. Podle DIN 61539 je oblečení, které odolá tlaku 1,3 metrů vysokého vodního sloupce, popsáno jako nepromokavé. Při sezení či klečení je však tlak mnohem vyšší. Schöffel si stanovil své vlastní normy. Pouze při vodním sloupci 10 000 mm je oblečení popsáno jako nepromokavé - norma DIN uvádí 1 300 mm.

 

 

Norma Schöffel                                            Skleněný válec

10 000 mm                                                      ø 10 cm

 

Norma DIN                                                     Voda

1 300 MM

Oblečení

 

 

SUTER-TEST

Pomocí tohoto speciální přístroje na měření tlaku se testuje nepromokavost oblečení.

SPRAY-TEST (TEST POSTŘIKEM)

Při testu postřikem se hodnotí schopnost impregnovaného vnějšího materiálu odpuzovat vodu (efekt stékání). Hodnota 5 odpovídá situaci, kdy veškerá voda, která se při dešti dostane do kontaktu s materiálem, steče a na povrchu nezůstane žádná vlhkost. Například lamináty GORE-TEX®  jsou vyráběny s impregnací, která velmi silně odpuzuje vodu. Po několika vypráních je však nutné impregnaci obnovit.

 

VLIV  EFEKTIVNÍ TEPLOTy („WINDCHILL" EFEKT)

Když hovoříme o pohodlí, je vítr rozhodujícím faktorem. Pokud studený vítr profoukne oblečení, mikroklima mezi kůží a oblečením je narušené. Tělo se ochladí. Vnímaná teplota je nižší než teplota skutečná. Tomu říkáme vliv efektivní teploty („windchill" efekt). Materiály jako mikrovlákna, těsně tkané látky a mnoho fleecových materiálů je často považováno za odolné proti větru. Ale ve skutečnosti i lehký větřík prostoupí většinou těchto látek. Výsledkem může být chlad a ztuhnutí. Kapitola Windbreak představuje všechny materiály zpracovávané společností Schöffel, které jsou odolné proti větru a zaručují a poskytují spolehlivou ochranu před vlivem efektivní teploty.

 

Vítr (km/h)                  Vnější teplota                   Vnímaná teplota

 

0                                       10°C                                      10°C

30                                    10°C                                      1°C

50                                    10°C                                      -2°C