LEVELSPORTKONCEPT – vše pro sport

LEKI

Kvalitní hole a rukavice

První bezpečností vázání na lyžařské holi Trigger S

KJUS

NEKOMPROMISNÍ VÝKON

Špičkové funkční oblečení pro lyžování, golf a další sporty

POC

HELMY, BRÝLE A OCHRANA PÁTEŘE

Vše pro ochranu života a snížení následků nehod

Mizuno

SPORTOVNÍ OBUV, OBLEČENÍ & DOPLŇKY

Japonská kvalita sportovních produktů již od roku 1906

Gatorade

NÁPOJ VÍTĚZŮ

Nejprodávanější sportovní nápoj na světě

Maloja

FUNKČNÍ OBLEČENÍ

Konečně krásné oblečení pro outdoor

Kästle

Legenda se vrací

Velký comeback rakouského lyžařského giganta na scénu

Mitas

ČESKÉ KVALITNÍ PLÁŠTĚ

Kvalitní pláště ELITE jsou základem každého kola

Mico

FUNKČNÍ SPODNÍ PRÁDLO A PONOŽKY

Italská kvalita již od roku 1970

Lezyne

CYKLISTICKÉ DOPLŇKY

Již 10 let na trhu nejdokonalejších cyklo doplňků

SWANS

Lyžařské a plavecké brýle

Styl a optika bez kompromisů

R-JET

Pletené pokrývky hlavy

České pletené kulichy, čelenky a funkční šátky na hlavu

ROHNER

Funkční ponožky

Ponožky pro sport i módu ze Švýcarska

BikeworkX

MAZIVA A ČISTOTA PRO KOLA

Unikátní dvousložkové mazivo a doplňky pro kola

LEKI

Kvalitní hole a rukavice

První bezpečností vázání na lyžařské holi Trigger S

KJUS

NEKOMPROMISNÍ VÝKON

Špičkové funkční oblečení pro lyžování, golf a další sporty

POC

HELMY, BRÝLE A OCHRANA PÁTEŘE

Vše pro ochranu života a snížení následků nehod

Mizuno

SPORTOVNÍ OBUV, OBLEČENÍ & DOPLŇKY

Japonská kvalita sportovních produktů již od roku 1906

Vypnout pozadí

Tereza Kmochová a úspěšná sezóna 2016/17

Tereza Kmochová, nejúspěšnější neslyšící lyžařka, mnohonásobná paralympijská vítězka a účastnice světového poháru slyšících pro nás zrekapitulovala svojí sezónu. Přečtěte si jak se jí vydařila.

ZPRÁVA O SEZONĚ 2016/2017

Sezona 2016/17 pro mne byla dost nabitá, co se týče celosvětových akcí. Ale popořádku (je to celkem dlouhé vyprávění, protože toho bylo opravdu dost).

Letní a podzimní příprava proběhla naprosto bez komplikací a podle plánu. Na sezonu jsem byla namotivována, protože jsem si jako cíl dala uspět na Univerziádě, nominovat se na MS do St. Moritz a ještě do toho obhájit pět zlatých medailí na MS neslyšících. Docela dost jsem si toho na sebe naložila.

 

ZAČÁTEK ZIMY

Trénovala jsem společně s členkou A-družstva – Kačkou Pauláthovou. V tréninku jsme se soustředily spíše na obří slalom a SuperG, abychom směřovaly více do rychlosti. Měly jsme kvalitní trénink SuperG na Pitztalu, společně s německým národním ženským týmem. Poté jsme odletěly na závěrečnou listopadovou přípravu do amerického Copper Mountain, který se nám minulý rok skvěle osvědčil. Dokonce se nám povedlo i dvakrát potrénovat sjezd s národními svěťákovými týmy. Není vůbec jednoduché se k někomu připojit na sjezd. Postupně ze mě opadal strach z rychlosti a víc jsem si začala věřit. V Americe jsme jely první závody jako rozcvičku před Evropským pohárem v Norsku.
Hned druhý den po přeletu přes oceán jsem musela závodit na čistém ledě, kdežto v Americe byl hezký jednoduchý sníh. Tohle bylo jako facka, připadala jsem si jako Bambi na ledě. Pár dní trvalo, než jsem se s tím srovnala. A hlavně konkurence v Evropském poháru je ještě těžší než ve svěťáku. V Norsku jsme zůstaly ještě na další FISové závody v SuperG a obřáku. V obřáku jsem jela dobře, cítila jsem, že forma postupně přichází.
Kolem Vánoc jsem trénovala ve Špindlu, kde byly luxusní podmínky. Po Novém roce jsme se vydaly společně s mámou na turné po závodech, abych se pořádně rozzávodila před Univerziádou. Objely jsme závody všude možně, párkrát jsem se dostala na podium ve Slovinsku, ale štěstí mi s FIS body moc nepřálo. Věděla jsem, že umím být rychlá. Měla jsem startovat i ve Světovém poháru v kombinaci v Zauchensee. Počasí ale nepřálo a pro velký příval sněhu kombinace musela být zrušená. Poslední týden před odletem na Univerziádu jsem jela rakouské fisy ve sjezdu a SuperG, kde jsem si výrazně zlepšila své FIS body. Do Kazachstánu jsem odlétala s dobrou náladou, formou a motivací.

UNIVERZIÁDA – 28.1.-8.2.2017  Almaty, Kazachstán

První trénink v kazašském středisku Shymbulak byl zvláštní. Sníh byl divný, lyže si na něm dělaly, co chtěly, no prostě jsme si všichni připadali dost hrozně. Mně to ale nerozhodilo. V prvním závodě SuperG jsem jela odhodlaně a nebojácně. Čekala jsem, že budu kolem top 10, ale to, že budu čtvrtá jen o čtyři setiny sekundy, to jsem fakt nečekala. Nejdřív jsem byla zklamaná a trochu jsem obrečela, že medaile, kterou jsem hrozně moc chtěla, mi tak těsně unikla. Ale pak mi to docvaklo a došlo mi, že je to dost úspěch s bonusem dobrých FIS bodů. Další závod byla kombinace, která se mi vůbec nepovedla… No nic, ještě je obřák. V obřáku jsem byla nasazená jako 17. První kolo bylo velmi dlouhé, zatočené a ve vysoké nadmořské výšce 2500 mnm - přišlo mi to jako maraton. Nakonec jsem zase skončila čtvrtá. Sakryš. To už snad nebylo ani možné!
Na této univerziádě se vůbec poprvé jely týmové závody. Měli jsme skvělý tým společně s Martinou Dubovskou, Dandym Paulusem a Adamem Zikou a usoudili jsme, že máme šanci na medaili. Taky jsme nedali šanci žádnému týmu a v napínavém finále jsme těsně porazili alpskou velmoc, Rakousko. Tu společnou týmovou radost a euforii v cíli jsem ještě zatím nikdy nezažila a patří to mezi moje největší zážitky v mém životě. To byla taková revanš pro mě za čtvrtá místa…
Univerziáda pro mě byla nakonec úspěšnou a splnila jsem si jeden cíl.

MISTROVSTVÍ SVĚTA – ST. MORITZ 13.-16.2.

Hned po univerziádě jsem odjela do St. Moritz na Mistrovství světa v alpských disciplínách. Byla jsem nominovaná „jen“ na obří slalom. Mohla jsem jet i kombinaci, ale ta se částečně kryla s Univerziádou. Vůbec poprvé ženy (mimo prvních padesát) musely jet kvalifikační závod v technických disciplínách – kvůli velkému počtu startujících ze všech možných zemí. Proto se počet musel zredukovat. Z kvalifikace postupovalo prvních 25 a každý závodník z jedné země. Já byla nasazená jako 65 celosvětově, do kvalifikace jako 15. Tento závod patřil mezi ty nejhorší v mém životě – takhle nervózní a svázaná jsem ještě nikdy nebyla. Věděla jsem, že musím dojet. To dost ovlivnilo mou hlavu… Ale naštěstí všechno dopadlo dobře a za dva dny jsem mohla startovat v mistrovském závodě. Den před hlavním závodem jsem, jako naschvál, trochu nešťastně spadla v tréninku a natáhla si holenní sval přímo pod největším tlakem v botě. Ale to nevadilo tak moc, abych nemohla startovat. Brufen a ledový sprej to pojistili.

Obřák byl nádherný a těžký, ale kopec a povrch byl super. Bohužel jsem první kolo nejela tak sebevědomě a rychle, protože jsem to nechtěla pokazit a udělat ostudu… Ale do druhého kola jsem se kvalifikovala (postupuje 60) a snažila jsem se jet o dost lépe. Nakonec jsem skončila na 43. místě, kousek za Ester Ledeckou. Mohlo to být lepší, ale i horší.

Ok, start na MS v St Moritz byl další splněný cíl.

 

MISTROVSTVÍ SVĚTA NESLYŠÍCÍCH LYŽAŘŮ – 11.-18.3. INNERKREMS, RAKOUSKO

Po MS v St. Moritz a před MS neslyšících jsem se snažila jet pár závodů pro body, bohužel se mi nevyvedl ani jeden – buďto nevyšla přirážka, nebo někdo ujel o hodně… Taková honba za body. Nicméně forma ještě byla.
Měla jsem těžký úkol – obhájit 5 zlatých medailí z 1. MS neslyšících 2013.
Přibyla mi jedna velmi dobrá soupeřka, Elena Yakovishina z Ruska. Je to velmi zkušená závodnice, startovala na OH v Soči, kde byla 14. Elena mezi neslyšícími nikdy dřív nezávodila, protože její sluchová ztráta nesplňovala pravidlo ztráty 55 dB na jednom uchu. Sluch se jí ale prý postupně zhoršuje.
Měly jsme těsné bitvy na těžkých tratích – ve sjezdu a superG jsem byla jen o 0.3 sekundy druhá… v kombinaci dokonce jen o 0.1… Ale zase jsem ovládla technické disciplíny. V obřáku bych dokonce vyhrála i v mužské kategorii o více jak 2 sekundy, a to i muži jezdí velmi dobře.

Cíl obhajoby 5 zlatých medailí splněn částečně, ale musí se vzít v potaz nová soupeřka.

 

JARNÍ SÉRIE ZÁVODŮ

Po MS neslyšících jsem měla úkol si zlepšit FIS body. Ale zradila mě forma, která mi najednou hrozně po všech akcích poklesla a vůbec mi to nešlo, trápila jsem se… Bylo mi jasné, že mi to nemůže vydržet celou sezónu. Ale snažila jsem se, chtěla jsem zajet dobré výsledky, ale prostě to nešlo…

Na Mistrovství ČR ve Špindlu jsem docela nečekaně získala stříbro ve slalomu.

Ještě jsme odjeli na pár závodů, ale to bylo ještě horší. Takže konec sezony pro mě byl takový trochu hořký.
Sezona byla ale úspěšná, co se týče medailí a výsledků na celosvětových akcí.

Chci moc poděkovat všem, kteří mě podporují a pomáhají… je to obrovská mozaika lidí a sponzorů, která zapadla do sebe. Hlavně rodina – máma jako všedělající a táta jako skvělý servisák, prarodiče jako zázemí doma, všichni sponzoři, tréninkoví parťáci, kamarádi, trenéři, fanoušci mají na mém lyžování obrovskou zásluhu. DÍKY DÍKY!

Těším se na další sezonu, která bude taky výzvou. Chci se pokusit se nominovat na Olympijské hry do Koreje, ale vím, že to nebude jen tak.
Jsem po tom hořkém konci dokonce ještě víc namotivovaná, protože si to nenechám líbit a chci být lepší!

 

Terka

 

SOUHRN ÚSPĚCHŮ 2016/2017

 • start v GS na Mistrovství světa v St Moritz – 43.místo
 • zlatá medaile v týmovém závodě na Univerziádě – Almaty, Kazachstán
 • 5 medailí na Mistrovství světa neslyšících lyžařů – 2x zlato, 3x stříbro
 • 2x 4. místo na Univerziádě – SG a GS
 • 2. místo MČR ve slalomu, Špindlerův Mlýn
 • 1. místo CIT DH, Innerkrems
 • 1x 2. místo (FIS GS Cerkno)
 • 3x 3. místo (FIS SL Špindlerův Mlýn, GS Cerkno, SL Vyšna Boča)
 • Nominace na start Světového poháru v kombinaci v Zauchensee - zrušeno

 

OCENĚNÍ:

 • členka elitního Audi Ski Teamu ČR
 • Deaf Sports Personality of the Year 2016 (zahraniční cena)
 • Nejlepší neslyšící sportovkyně světa 2015 a Evropy 2015
 • 3. místo v čtenářské anketě Osobnost roku Libereckého kraje v kategorii sport
 • Nejlepší handicapovaný sportovec Libereckého kraje a Semilského kraje

 

CÍLE NA 2017/2018:

 • Snažit se o kvalifikaci na Zimní olympijské hry v Koreji 2018
 • obhájit 5 medailí na Mistrovství Evropy neslyšících lyžařů
 • bodovat v Evropském poháru
 • vylepšovat FIS body

 

 

SPONZOŘI:

 • Adastra
 • Audi
 • Leki
 • Poc
 • Don Quiet
 • SA Harrachov
 • SA Špindlerův Mlýn
 • Český paralympijský výbor - ČPV
 • Vysokoškolské sportovní centrum – VSC MŠMT
 • Widex