POC

Mizuno

Vypnout pozadí

Skvělé 20. místo přivezl ze španělských Kanárských ostrovů Jan Zemaník

Příznivec ultratrailu a extrémního sportování, Jan Zemaník, se první březnovou sobotu zúčastnil závodu The North Face Trans Gran Canaria. Tento první velký ultratrailový závod letošní sezony byl pro Honzu Zemaníka dlouho očekávanou akcí, na kterou se poctivě připravoval.

Se svými kolegy se na Kanárské ostrovy přesunul už ve čtvrtek 27. února. Měl tak dostatek času na aklimatizaci a fyzickou přípravu.

Start samotného závodu připadl na sobotní půlnoc. S čelovkami na hlavách se do terénu rozběhlo více než 300 závodníků, mužů i žen. Ty čekalo dlouhých 125 kilometrů napříč ostrovem Gran Canaria. Jan Zemaník se v prvních hodinách držel tempa jedné z nejlepších ultratrailových běžkyň, Nuríi Picas. Do rozbřesku ještě zbývalo několik hodin a kromě samotného terénu, který se postupně měnil, se museli závodníci poprat také s nepřízní počasí. Hustá mlha, kterou střídal vydatný déšť, se však s prvními slunečními paprsky vytratili a změnil se i ráz krajiny. Někde za polovinou závodu se pomalu blížila obtížnější část závodu, kterou bylo stoupání do nejvyšších vrcholů ostrova. Na 80 kilometru následovala jedna z dalších občerstvovacích stanic, kde se Honza poprvé dozvěděl svou aktuální pozici, kterou byla 25 příčka. Dobrá pozice i kondice dodala Honzovi potřebnou motivaci a sílu pro dokončení závodu. Zbytek závodu byl převážně z kopce, takže šance na dotažení dalších závodníku byla veliká. S příchodem odpoledne se však ke slovu dostávalo opět více počasí.

„V odpoledních hodinách bylo úmorné vedro, které mi dávalo pořádně zabrat a spotřeba tekutin byla dost velká, naštěstí byly občerstvovačky zhruba co deset kilometrů, takže se to dalo přežít a držet stále dobré tempo, které by mi zaručilo ještě lepší umístění.“

„Posledních dvacet kilometrů jsem si tedy užil na sto procent, protože každé umístění kolem dvacátého místa by pro mě bylo ohromným úspěchem. Seběhl na předposlední občerstvovačku jsem běžel hlava nehlava a asi jsem i dost riskoval, protože terén byl opravdu těžký, ale podařilo se mi předběhnut několik běžců,“ připomenul své postřehy ze závodu Jan Zemaník.

To se mu podařilo a finálním korytem si do cíle doběhl na skvělém 20. místě, s časem 17 hodin 27 minut, což je v konkurenci skvělých běžců z celého světa vynikající výsledek!