Unikátní dvousložkové mazivo a doplňky pro kola

POC

Mizuno

Vypnout pozadí

SH+ opět partnerem závodu Železný dědek

Již tradičně se konal v neděli 21. srpna 31. ročník silničního závodu na 100 km Železný dědek, kterého jsme prostřednictvím firem SH+ a Maloja již několik let hrdým partnerem. Přečtěte si jak se závod vydařil a kdo ho ovládl.

V neděli 21. srpna odstartoval ze Soběhrd 31. ročník silničního cyklistického závodu Železný dědek.
Navzdory deštivému počasí startovní listina čítala 371 závodníků. Rekordní čas na stokilometrové
trati Radovana Doležela z roku 2013 zřejmě i vinou nepříznivého počasí letos pokořen nebyl, ale i tak
byli diváci svědky skvělých výkonů v podání nejlepších českých amatérských cyklistů. Závod pořádal
s podporou obcí Soběhrdy, Čerčany a Benešov cyklistický klub ČESYK, který organizuje také seriál
cyklistických závodů pro děti do 15 let, Čerčany Baby Bikers. Spolupořadatelem byl RoRace Team
Pyšely a na organizaci závodu se též podílel Polem nEpolem Bike Team.

Poprvé se výstřel ze startovní pistole ozval v 10:00 a na trať vyrazilo téměř 150 cyklistů na hlavní trati
v délce 100 kilometrů. V pelotonu se dlouhou dobu taktizovalo a pokusy o únik měly krátkého trvání.
Až v druhé polovině závodu se oddělila trojice závodníků – Michael Somr (Lawi – Author Team), Vít
Novák (CFC Kladno) a Daniel Machala (Bikesport 007), která si svůj náskok udržela až do cíle.

Nejvíce sil měl v závěru Michael Somr, který si v čase 2:36:58.13 dojel pro vítězství. Necelou vteřinu za ním skončil Vít Novák a pro třetí příčku si dojel Daniel Machala. Z titulů Krále spurtérů Pivovaru Ferdinand
a Krále vrchařů Valmi – závlahy se radoval Václav Doležal (ERSTE Premier Petr Čech Team), který
získal zelený a puntíkatý dres. Vítězství v nejstarší kategorii Železný dědek pro jezdce nad 60 let
a fialový dres si časem 3:15:00.31 zajistil Milan Pažout (TAMA Královice).

Vyrovnaný boj svedli i mladí závodníci v kategorii Hoši (rok narození 1998-2001) na trati dlouhé 75
kilometrů, kde se z vítězství a zisku bílého dresu radoval Martin Kohout (TJ Kovo Praha). Cílovou
pásku protnul v čase 2:01:32.43.

Růžový dres pro nejrychlejší ženu na padesátikilometrové trati si již třetí rok v řadě oblékla Klára
Zadáková ve vítězném čase 1:32:14.81.

Kategorii Open na 50 kilometrů bez rozdílu věku ovládl Filip Stehlík v čase 1:23:29.55.
Pro sedmé vítězství v řadě v kategorii Tandemy si dojel Jiří Chyba, tentokrát s několikanásobnou
medailistkou z mistrovství světa a stříbrnou medailistkou z paralympijských her v Londýně Terezou
Diepoldovou. Trať dlouhou 50 kilometrů zdolal vítězný tandem v čase 1:24:23.60 s náskokem deseti
minut na zbytek startovního pole.

Závod Železný dědek 2016 byl tradičně součástí Českého poháru handbike. V kategorii MH1 se
radoval z vítězství Patrik Jahoda a kategorii MH3 ovládl stejně jako v loňském roce Tomáš Mošnička
(Team Dukla Praha) před absolventem proslulého havajského triatlonu Michalem Šiškou (Nutrend
Specialized Racing). Pro čtvrtý titul v řadě v kategorii MH4 si suverénním výkonem dojel Miroslav Šulc
(Handbike ČR). Krásný souboj na handbiku svedly také paralympijské reprezentantky Slovenka Anna
Oroszová (Handbike Team Slovakia) a dvojnásobná vítězka Železného dědka Kateřina Antošová (Černí koně). Z vítězství se radovala Anna Oroszová, která zdolala trať dlouhou 25 kilometrů v čase
0:59:46.66.

Kromě výše zmíněných závodníků svou účastí závod poctili i další hendikepovaní cyklisté z absolutní
světové špičky – nejúspěšnější cyklista v paralympijské historii Jiří Ježek a mistr světa a paralympijský
medailista Michal Stark.

Jako každý rok byly vypsány i kategorie pro příležitostné cyklisty, kteří netráví na tréninku několik
hodin denně. Úsměv na rtech každého přihlížejícího vyvolala kategorie Retro, kde nechyběly dobové
kostýmy a historické bicykly. V samostatných kategoriích změřili své síly obyvatelé průjezdových obcí
a partneři závodu.

Závodní den uzavřely divácky vysoce atraktivní vyřazovací sprinty s názvem Soběhrdská 656, na které
přispěla obec Soběhrdy. Své mimořádné spurtérské kvality stejně jako v loňském roce prokázal
Václav Doležal, který se radoval již z druhého titulu v řadě.
Poklonu si zaslouží diváci na trati, kteří jako každý rok připravili pro závodníky bouřlivou a v České
republice naprosto nevídanou atmosféru.

V neposlední řadě patří velké poděkování všem partnerům závodu za jejich podporu, bez které by se