POC

Mizuno

Vypnout pozadí

Eva Nývltová na Tour de Ski

Do Tour de Ski Eva vstupovala s rozpačitými pocity ze začátku závodní sezóny. Zranění v poslední části podzimní přípravy a posun přípravy na sněhu se projevily a vybraly si svou daň v podobě nepříliš oslnivých výsledků z kraje sezóny. Avšak výsledky v podzimních závodech a testech byly velmi slibné, a tak Eva vstupovala do celé Tour s nadšením a velkým očekáváním.

První etapou byl prolog na 3km volně v Oberhofu na velice rychlé a tvrdé trati. Servisnímu teamu se podařilo vybrat a připravit skvělé lyže a po první etapě byla na 31. místě v průběžném hodnocení TdS.
Druhou etapou byl pursuit (tedy stíhačka na 10km klasicky), opět v Oberhofu. Eva předvedla skvělý výkon, který byl podpořený vynikajícími lyžemi na tzv. mikrokontakt. V etapě Eva obsadila 21. místo a celkově tak 25. místo v průběžném pořadí TdS. Přibyly jí první body do SP a následoval večerní přesun do 420km vzdáleného Kemptenu.
Třetí etapa měla na pořadu sprint v Oberstdorfu. Za deštivého odpoledne Eva předvedla podařený výkon, z něhož dostala první postup do rozjížděk a konečné 25. místo. V průběžném pořadí TdS si Eva polepšila a poskočila na 23. místo. Po prvních třech etapách tak v týmu vládla spokojenost.
Následující den byl v plánu skiatlon. Jako čtvrtý závod v řadě bez odpočinku stál Evu spoustu sil. Od začátku bylo nasazeno velmi rychlé tempo, které nebyla schopná udržet po celý závod. A po přezutí se bohužel pohybovala na pomezí bodované třicítky. Přes veškerou snahu  sil velmi rychle ubývalo a konečné 34. místo není sice špatné, ale po předchozích výsledcích trochu zklamání. V průběžném pořadí se Eva lehce propadla na 28. místo.
Další den čekal team den volna s přejezdem do italského Toblachu. Poté následovaly tři etapy ve třech dnech, nejprve 3km klasicky, sprint volnou technikou a následně 15km volně s handicapovým startem.
Pátá etapa Tour de Ski byla zařazena nově. Trať dlouhou tři kilometry absolvovala Eva jako 28. nejrychlejší. V této etapě Eva trochu doplatila na start mezi prvními a vybrané lyže na tzv. mikrokontakt nebyly pro měnící se podmínky těmi nejlepšími. Nicméně s výsledkem a dalšími body jsme byli spokojeni.
Šestá etapa byla velmi úspěšná a stálo při náš štěstí. Nejprve Eva postoupila do čtvrtfinále z poslední možné třicáté pozice. Poté po nejsilnější rozjížďce společně s Justynou Kowalczyk a Marit Bjorgen čekal Evu fantastický postup do semifinále, až na základě nejrychlejších časů poražených, tedy „lucky loosers“.  A poté nastal velký boj o finále, který nakonec nevyšel, ale i tak následovala obrovská radost a spokojenost z desátého místa. V průběžném pořadí to znamenalo postup na 24. místo.
O den později byla naplánována velmi náročná sedmá etapa na třech hodně těžkých
pětikilometrových okruzích, které už Eva znala z loňské Tour. Závod byl trochu poznamenán společnou startovní vlnou na sedmé minutě ztráty v průběžném pořadí, která startovala za Evou dvacet vteřin. První okruh ještě Eva statečně odolávala, ale ve druhém ji už velká skupina okolo patnácti soupeřek pohltila.Výhodou naopak bylo, že skupina ve svém rychlém tempu pokračovala a pohlcovala další závodnice jedoucí před ní. V cíli v závěrečném spurtu se nakonec Evě podařilo dostat až téměř na její čelo a dospurtovala na konečném 19. místě a ta samá příčka ji patří v průběžném pořadí Tour de Ski.
V dějišti Mistrovství světa 2013 v italském Val di Fiemme Eva absolvovala asi nejtěžší závod letošní Tour (osmá etapa). Velmi náročný pětikilometrový okruh, který ženy absolvovaly dvakrát, byl velmi kvalitně upraven. Tvrdý a velmi rychlý sníh byl pro všechny zkouškou zbývajících sil. Servisnímu teamu se opět podařilo vybrat velmi dobré lyže, které Evu podržely a podpořily její výkon. V průběhu závodu se Eva pohybovala okolo 26. až 32. místa. A ještě v posledním stoupáním to vypadalo na umístění zajišťující jeden bod. Evča ale v posledním kopci, a hlavně v cílové rovince, zabojovala a předjela tři soupeřky a obsadila tak 27. místo. Další čtyři body do hodnocení SP a pokles o pouhé jedno místo na průběžné 20. místo je po dnešní náročné etapě hodnoceno všemi velmi kladně.

Poslední, devátá etapa Tour de Ski se závěrečným výjezdem sjezdovkou Alpe Cermis se Evě povedla a dvacátý čas ji posunul v celkovém pořadí na konečné 18. místo, což znamená vylepšení o jednu pozici oproti loňské Tour. Eva si letošního umístění váží daleko více, protože letošní Tour absolvovala kompletní světová špička. Navíc v jednotlivých etapách porážela velmi zvučná jména, dokonce medailistky z mistrovství světa a olympiád. Je tedy s výsledkem spokojená a všem její výkon ukázal, že se může směle měřit s širší světovou špičkou. Nezbývá než držet Evě palce do zbývajících závodů sezóny 2011/2012!
Eva Nývltová vždy závodí s holemi a rukavicemi Leki, které ji napomáhají k jejím vynikajícím výkonům